muuratut rakenteet kuten esim. tiili, kalkkihiekkakivi, kevytbetoni, muuratut verhoukset, betoni, levyt (kolmikerroslevyt)
kestää hyvin tai erinomaisesti mekaanista rasitusta, menetelmäkuvauksen mukaisesti, pallon iskutestin kestävä DIN 18032-3 mukaan (materiaalivaihtoehdolla kivivilla)
yli 95 %:sesti uusiutuvista raaka-aineista tai riittävästi saatavilla olevista raaka-aineista tai kierrätettyjen tai korvaavien rakennusmateriaalien käyttö, StoFix Circonicilla purkamisen yhteydessä helposti ja puhtaasti irrotettavissa, kiinnitys ilman liimaa StoFix Circonicilla (lukuun ottamatta Sto-Weichfaserplatte), paloluokka mahdollinen luokkaan palamaton asti, EPS-eristelevyllä 80 % vähemmän maaöljypohjaisia perusaineita ja 30 % vähemmän CO2-päästöjä valmistuksen yhteydessä verrattuna vastaavaan standardijärjestelmään, vaihtoehto 100 %:sesti sementittömällä mineraalisella verkotuslaastilla on mahdollinen, CO2-ekviv. n. 50 % (A1-A3) verrattuna vakioverkotuslaasteihin, puhdas 100 %:sesti sementitön menetelmä vaihtoehdolla Sto-Weichfaserplatte mahdollinen, järjestelmävaihtoehto kivivillaeristeellä, jolla on "Blauer Engel" -ympäristömerkki, järjestelmäkomponentit katsottavissa osoitteessa www.blauer-engel.de/uz140, halkeilematon ja iskunkestävä
järjestelmäosat uusiutuvista ja/tai riittävästi saatavilla olevista raaka-aineista ja/tai kierrätettyjen tai korvaavien rakennusmateriaalien käyttö, sementitön, pinnoiterakenne ei sisällä biosideja, 30 % vähemmän CO2 päästöjä valmistuksen yhteydessä vertailukelpoisiin standardijärjestelmiin verrattuna, eristetulpalla StoFix Circonic eristerappausjärjestelmä voidaan asentaa ilman liimaa ja purettaessa erotella lajien mukaisesti (lukuun ottamatta vaihtoehtoa Sto-Weichfaserplatten kanssa)
liimaus, liimaus ja tulppakiinnitys, vain mekaaninen kiinnitys
saneeraus ja uudisrakentaminen, materiaalivaihtoehdolla kivivilla soveltuu erityisesti kerrostaloihin, julkisiin rakennuksiin ja erikoisrakennuksiin, rakennukset alhaisten energiastandardien mukaan
eristelevy kivivillasta 340 mm:iin asti, EPS-eristelevy 400 mm asti, eristelevy huokoisesta kuitulevystä maks. 200 mm
menetelmäkuvauksen mukaisesti on otettava huomioon primerointi, soveltuu ruiskutettavaksi, erikoissuojaus levä- ja homesienikasvustoa vastaan kahdella maalauskerralla
Lotus-Effect® Technology tarvittaessa
voidaan sävyttää StoColor System mukaan, valonheijastusarvo < 25 % mahdollinen