Loading
  • Ota yhteyttä
  • Referenssit
  • Yhteystiedot
  • Tilaukset
  • Uutiskirje
  • Ura

Järjestelmäratkaisut siltoihin ja muihin infrarakenteisiin

Infrarakenteiden eri osat altistuvat eriasteiselle kosteus- ja hiilidioksidi- ja sulatussuolarasitukselle, minkä vuoksi oikean korjausmateriaalin, pinnoitteen ja pinnan suojauksen valinta on erittäin tärkeä. Sto on kehittänyt perusratkaisuja korjaukseen ja ennaltaehkäisyyn.

Teknisten järjestelmäratkaisujen lisäksi voimme antaa ehdotuksia tietyn kohteen ja sen ympäristön väritykseen. Kun haluat lisätietoa kohdekohtaisiin ratkaisuihin, sekä suunnitteluun että toteutukseen, ota yhteyttä myyntiin.

Tarjoamme kattavan valikoiman Väyläviraston hyväksymiä tuotteita infra-rakenteiden korjaukseen ja suojaukseen. SILKO-hyväksyntä osaltaan varmentaa tuotteiden ja ratkaisujen soveltuvuuden ja kestävyyden vaativiin betonirakenteiden korjauksiin ja suojauksiin.

SILKO-hyväksytyt tuotteet | PDF 0,1 MB

Ratinan stadionin valomastot, Tampere
Ratinan stadionin valomastot, Tampere

Sillat

Betonisillat tarvitsevat usein korjaustoimenpiteitä, koska pinnoilla ei ole suojakäsittelyä, ja ne ovat siksi altistuneet vaurioitumiselle. Vaurioita on saattanut tulla myös siksi, että rakenteeseen on kohdistunut suunniteltua suurempi kuormitus.

Jotta vaikutus ympäristöön olisi mahdollisimman pieni, suosittelemme ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä, eli impregnointia geelillä. Niissä tapauksissa joissa siltaa pitää vahvistaa, suosittelemme hiilikuituvahvennusta.

Autamme mielellämme myös suunnittelussa. Sillan eri rakenneosat altistuvat veden, suolan ja hiilidioksidin rasitukselle eri laajuudessa, joten on tärkeää valita oikea käsittelymenetelmä.

Juutinrauman silta. Kaksi purjevenettä.
Juutinrauman silta

Vesitornit ja -säiliöt

Vesitornit toimivat maamerkkeinä ympäristössä, minkä vuoksi myös niiden esteettisyys on tärkeä huomioida. Vaatimukset sisäpinnoille ovat erittäin korkeat. Veteen ei saa tulla maku- tai hajuhaittoja pinnoitteesta. Sisäseinän pitää olla myös erittäin vettähylkivä. Juomavesi ei saa ottaa makua tai hajua säiliön pintakäsittelyistä.

Ratkaisumme ovat suunniteltu täyttämään vesitornien korkeat kriteerit. Betonipinta voidaan maalata halutulla värillä läpikuutavaksi, himmeä- tai kiiltäväpintaiseksi.

Vesitorni, Knislinge, Ruotsi
Vesitorni, Knislinge, Ruotsi

Tunnelit

Betonin korjaus ja suojaus tunnelissa on tehtävä nopeasti

Tunnelin sulkeminen on erittäin kallista, minkä vuoksi korjaaminen on tehtävä mahdollisimman nopeasti. Myös vaatimukset kemialliselle ja mekaaniselle kulutuskestävyydelle ovat erittäin korkeat. Tunnelit altistuvat erittäin paljon hiilidioksidin ja kloridien vaikutukselle sekä kuivan ja märän ympäristövaihteluille.

Ympäristövaikutusten rajoittamiseksi mahdollisimman vähäisiksi suosittelemme ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä; vettähylkivä impregnointi geelillä. Niissä tapauksissa joissa tunnelia pitää vahvistaa, suositellaan hiilikuituvahventamista.

Menetelmäohjeet:
Syväimpegnointi geelillä | DOCX 0,1 MB
Maalausratkaisu epoksilla
Lataa järjestelmäkuvaus StoConcrete Protect Tunnel Reno | PDF 0,2 MB

Årstatunneli, Södra länken.
Årstatunneli, Södra länken. Kuva: Mikael Ullén

Puhdistamot

Puhdas vesi vaatii oikeat pinnoitusmenetelmät. Muuttuneet ympäristöstandardit, laajennustarpeet, peruskorjaukset ja ennaltaehkäisevät huoltotoimenpiteet ovat syitä ottaa meihin yhteyttä sellaisen teknisen ratkaisun löytämiseksi, joka soveltuu asetettuihin erityisvaatimuksiin.

Jätevedenpuhdistamo

Impregnointi

Suosittelemme ensisijaisesti infrarakenteiden suojaukseen StoCryl HG 200 geeliämme, jonka geelimäinen olomuoto tekee materiaalista tiksotrooppisen. Sen ansiosta vaikutusaika betoniin muodostuu merkittävästi pidemmäksi, kuin cremellä tai nestemäisellä impregnointiaineella. StoCryl HG 200 on edelläkävijä markkinoilla geelimäisenä impregnointiaineena. Yksi käsittelykerta on riittävä tehokkaan ja pitkäikäisen suojan muodostamiseksi. Tuotteella on impregnointiaineena SILKO-hyväksynnän mukainen ohjeellinen uusintakäsittelyväli >17 vuotta!

Geelin edut verrattuna cremeen ja nesteeseen
Geelin vaikutus ulottuu selvästi syvemmälle betoniin. Vaikutus pintakerrokseen, joka saadaan nestemäistä käyttämällä, saavutetaan geelillä n. 9 mm:iin asti. Tämä perustuu siihen, että geelin imeytyminen betonipinnalla kestää muutamasta tunnista useisiin päiviin (riippuen käytetystä määrästä), joka varmistaa sen, että suoja-aine ehtii tunkeutua betonin kapillaarihuokosiin. Nestemäisellä impregnointiaineella imeytymisaika on ainoastaan 5-15 minuuttia, cremellä 30-90 minuuttia, riippuen betonin laadusta.

Betonipintojen impregnointi
Menetelmäohje StoCryl HG 200 | DOCX 0,1 MB
Menetelmäohje StoCryl HC 100 | DOCX 0,1 MB

> Lue lisää betonin impregnoinnista

Impregnoitu ja impregnoimaton betonipinta vierekkäin. Käsitellyllä pinnalla helmeilee vesipisaroita.

Haluatko lisätietoja?

Autamme sinua löytämään parhaan ratkaisun.
Ladataan
Sillat ja infra | Sto