Loading
  • Ota yhteyttä
  • Referenssit
  • Yhteystiedot
  • Tilaukset
  • Uutiskirje
  • Ura
Valmistunut
2023
Arkkitehtuuri
A-insinöörit Oy
Erikoistunut kauppa
Tampereen Julkisivutekniikka Oy
Ston osaaminen
Tuulettuva StoVentec R & C -julkisivujärjestelmä rappauksella ja StoBrick -tiililaatoilla. Parvekekaiteissa StoDeco julkisivuelementit StoVentec -järjestelmässä.

Betonia ja tiiltä yhdistävän julkisivun korjaus

Vanha betonipalkkien ja -pilarien varaan toteutettu alkuperäinen tiilimuuraus korjattiin ja lisälämmöneristettiin tuulettuvana julkisivuratkaisuna, jossa yhdistettiin StoBrick -tiililaattaa ja levyrappausta. Parvekkeiden vanhat uritetut betonikaiteet purettiin ja korvattiin kevytrakenteisina StoDeco -julkisivuelementteinä, jotka asennettiin StoVentec -järjestelmään.

Onnistunut korjaus sai hopeasijan Julkisivuremontti 2023 -kilpailussa. Kilpailun järjestäjänä toimi Julkisivuyhdistys - JSY ry, jonka hallituksen puheenjohtaja Stina Hyyrynen perusteli voitonjakoa seuraavasti:
”Julkisivuremontit ovat tyypillisesti haastavia niin suunnittelun kuin toteutuksen osalta, jotta löydetään oikeat korjaustavat ja -menetelmät. Lisäksi oman haasteensa tuo osakkaiden ja asukkaiden huomioiminen. Voittaneissa kohteissa esille tulleet haasteet oli onnistuttu selvittämään ammattitaitoisesti sekä osakkaita ja asukkaita kuunnellen”.

Kaskitie 11-15 julkisivukorjauksen lopputulosta kuvailtiin kilpailussa sanoilla ” kokonaistaloudellinen, energiatehokas, arkkitehtuuria säilyttävä ja asumisviihtyisyyttä parantava”. Taloyhtiöön kuuluu kolme vuonna 1956 valmistunutta asuinkerrostaloa.

Tuulettuva julkisivu tiililaatalla

Ladataan
Tuulettuva julkisivu tiililaatalla